E-ZAHUTYN.COM.PL

Witamy na naszej stronie wsi Zahutyń. Tutaj znajdą państwo najnowsze wydarzenia, które dotyczą naszego regionu i naszej wspaniałej miejscowości.

E-ZAHUTYN.COM.PL

HISTORIA WSI

Historia

Wieś lokowana na prawie wołoskim. Istniała już przed 1412 r. Wieś królewska Zahutyn położona na przełomie XVI i XVII wieku w ziemi sanockiej województwa ruskiego[5], w drugiej połowie XVII wieku należała do starostwa sanockiego[6].

W Zahutyniu w 1804 roku urodził się Antoni Dobrzański – ksiądz rzymskokatolicki, kapelan powstańców krakowskich.

Z Zahutynia, 22 lutego 1846 r., w ramach Powstania krakowskiego, miał atakować zaborców w Sanoku Jerzy Bułharyn, dowodzący siłami miejscowymi i słowackimi. Po kilku potyczkach przy dojściu do Zahutynia i nie mając wsparcia, od północy, wycofał się na Węgry.

W połowie XIX wieku posiadłości tabularne Zahutyń stanowiły własność rządową[7]. Pod koniec XIX wieku właścicielami tabularnymi dóbr we wsi byli Abraham Blum (także posiadający tzw. Blumówkę) oraz Abisz i Sosche (Sosie, Zosie) Kanner (posiadający część Zahutynia)[8]. Majątek w Zahutyniu należał do rodziny Nowaków[9]

Na przełomie XIX/XX wieku właścicielem posiadłości tabularnej w Zahutyniu był Stanisław Nowak[10], który na początku XX wieku posiadał we wsi obszar leśny 425 ha[11][12].

W latach 30. w Zahutyniu została poświęcona szkoła im. Władysława Beliny-Prażmowskiego[13].

Podczas II wojny światowej w okresie okupacji niemieckiej wieś została przemianowana na Zakutin[14].

W latach 19721977 Zahutyń był w granicach administracyjnych miasta Sanok jako osiedle[15]W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.

W Zahutyniu znajduje się rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Matki Boskiej Królowej Polski. Ten drewniany obiekt wzniesiono w 1945 na miejscu cerkwi zburzonej w 1945 r. Ponadto istnieje Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Zahutyniu[16][17]. We wsi znajduje się kapliczka i karczma (obecnie dom nr 162)[18].

Na przełomie XIX/XX wieku w Zahutyniu zamieszkiwała rodzina Szymona Capa, z której pochodził Teodor, który w 1928 wyemigrował do Argentyny, a jego synem był argentyński piłkarz i trener Vladislao (Władysław) Cap[19][20]. Z Zahutynia pochodził ks. proboszcz Konstanty Polański, członek kapituły AAŁ, której ordynariuszem był Ołeksander Małynowśki.

WIĘCEJ INFORMACJI SZCZEGÓLOWYCH – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zahuty%C5%84