Miodownik
Składniki
ok. 24 porcji
Ciasto miodowe
- 400 g mąki
- 1/2 szklanki cukru
- 1 cukier wanilinowy
- 1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 200 g masła
- 2 łyżki miodu
- 1 jajko
Krem budyniowy
- 500 ml mleka
- 1 budyń śmietankowy (40 g)
- 4 łyżki cukru
- 150 g masła
Krem kajmakowy
- 1 puszka 510 g kajmaku (masy korówkowej)
- 150 g masła
Oraz
- 140 g orzeszków ziemnych solonych, prażonych lub orzechów włoskich, pekan
- 50 g deserowej czekolady
- 2 łyżeczki oleju roślinnego
Przygotowanie
Ciasto miodowe
- Prostokątną formę o wymiarach 20 x 30 cm posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C.
- Do miski wsypać mąkę, dodać cukier i cukier wanilinowy oraz sodę oczyszczoną i pokrojone w kosteczkę zimne masło. Rozdrabniać składniki aż powstanie drobna kruszonka (palcami, łopatką miksera lub siekać nożem na stolnicy).
- Dodać miód oraz jajko i połączyć składniki w gładkie oraz jednolite ciasto. Uformować kulę, podzielić na 3 równe części (ciasto najlepiej odważyć).
- Pierwszą część ciasta pokroić nożem na plasterki i wyłożyć nimi spód formy, ugnieść palcami na równy placek i wstawić do piekarnika. Piec na złoty kolor przez ok. 6 – 7 minut. Po upieczeniu ostudzić i delikatnie wyjąć ciasto z formy. W ten sposób upiec pozostałe 2 placki ciasta.
Krem budyniowy
- Ugotować budyń: odlać 1/2 szklanki mleka i wymieszać je z proszkiem budyniowym. Resztę mleka zagotować z dodatkiem cukru. Gdy mleko będzie kipiało wlewać stopniowo mieszankę mleka i budyniu cały czas energicznie mieszając rózgą. Ponownie zagotować.
- Odstawić z ognia, przełożyć do czystej miski, na wierzchu położyć folię spożywczą (aby nie zrobił się kożuch) i dokładnie ostudzić.
- Masło wyjąć z lodówki, pokroić na kawałki i odłożyć na 15 minut. Ubić na puszysty jasny krem, następnie stopniowo dodawać po łyżce ostudzony budyń cały czas ubijając składniki na jednolitą i puszystą masę.
Krem kajmakowy
- Masło wyjąć z lodówki, pokroić na kawałki i odłożyć na 15 minut. Ubić na puszysty jasny krem, następnie stopniowo dodawać po łyżce kajmak, cały czas ubijając składniki na jednolitą i puszystą masę.
Przełożenie ciasta
- Pierwszy placek ciasta ułożyć w formie wyłożonej papierem do pieczenia. Na nim rozsmarować masę budyniową, następnie położyć drugi blat i rozsmarować 2/3 ilości masy kajmakowej. Ułożyć kolejny blat ciasta i posmarować go resztą masy kajmakowej.
- Posypać posiekanymi orzeszkami ziemnymi lub włoskimi czy pekan, następnie polać roztopioną z olejem czekoladą deserową. Wstawić do lodówki na całą noc.
Wskazówki
Ciasto najlepiej jest wykonać minimum dzień wcześniej. Z czasem robi się coraz lepsze.