Eklerek – ciasto bez pieczenia proste, szybkie i pyszne
Składniki
ok. 30 porcji
- 625 ml mleka
- 6 łyżek cukru
- 2 op. budyniu wanilinowego
- 500 g mascarpone (chłodne)
- 350 g krakersów
Polewa
- 80 ml śmietanki 30%
- 100 g ciemnej czekolady (ok. 50% kakao)
Przygotowanie
- W garnku zagotować 500 ml mleka. Resztę mleka (125 ml) wymieszać z proszkami budyniowymi.
- Gdy mleko zacznie kipieć dodać cukier i wymieszać. Następnie do gotującego się mleka wlać rozpuszczone proszki budyniowe i energicznie wymieszać rózgą.
- Gotować minutę a następnie odstawić z ognia i przełożyć do miski. Na wierzchu położyć kawałek folii spożywczej i całkowicie ostudzić (np. na balkonie).
- Zagotować śmietankę na polewę, odstawić z ognia, dodać drobno posiekaną czekoladę i mieszać do rozpuszczenia. Odstawić do przestudzenia na ok. 15 min.
- Mascarpone włożyć do misy miksera i ubijać do podwojenia objętości (około 1 – 2 minuty). Następnie dodać ostudzony budyń i zmiksować na jednolity krem.
- Dno formy 20 x 30 cm wyłożyć warstwą krakersów. Wyłożyć połowę kremu i przykryć drugą warstwą krakersów. Wyłożyć resztę kremu i kolejną warstwę krakersów.
- Polać tężęjącą polewą i wstawić do lodówki na ok. 2 godziny.