E-ZAHUTYN.COM.PL

Witamy na naszej stronie wsi Zahutyń. Tutaj znajdą państwo najnowsze wydarzenia, które dotyczą naszego regionu i naszej wspaniałej miejscowości.

E-ZAHUTYN.COM.PL
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

PIELGRZYMKA KGW Zahutyń oraz DZIECI SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. WŁADYSŁWA BELINY-PRAŻMOWSKIEGO do Markowej.

Spotkanie z błogosławionymi Józefem, Wiktoriom Ulmów z siedmiorgiem dzieci –
Dnia 4 października 2023r. ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Beliny-Prażmowskiego w Zahutyniu udaliśmy się na pielgrzymkę szkolną do Markowej, w obecności Koła Gospodyń Wiejskich z Zahutynia. Jest to szczególne miejsce dla naszej archidiecezji przemyskiej oraz całego świata, gdyż kilka tygodni temu odbyła się tam beatyfikacja całej Rodziny Ulmów, Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga dzieci.
Po dotarciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez Księdza Proboszcza w Kościele p.w. św. Doroty, gdzie znajdują się relikwie, obraz oraz szczątki błogosławionych w specjalnej trumnie. Mszy św. przewodniczył opiekun i katecheta, o. Proboszcz Karol Bucholc OMI. Wygłosił homilię do uczestników Eucharystii o przykładzie Ulmów na dzisiejsze czasy, aby Rodzina była Bogiem silna i wartościami życia chrześcijańskiego. Jeśli będziemy blisko Niego zawsze będziemy szczęśliwi, jak świadkowie Ulmowie, którzy Nas wyprzedzili do Nieba. Na zakończenie Mszy św. ucałowaliśmy relikwie beatyfikowanych Ulmów oraz pomodliliśmy się za Dyrekcję, Wychowawców, Pracowników Szkoły Podstawowej oraz Naszej Wioski w Zahutyniu.
Po celebracji poszliśmy na cmentarz do grobowca rodzinnego Błogosławionej Rodziny Ulmów. W tym miejscu pomodliliśmy się za wszystkich zmarłych o dar życia wiecznego.
Kolejnym punktem pielgrzymi było zwiedzanie Skansenu, aby poznać „Niecodzienną codzienność rodziny Ulmów i ich dzieci”. Ścieżka poznawcza obejmowała historię wsi, w której Ulmowie dorastali postawy heroizmu i świętości życia na ziemii. W Zagrodzie Muzeum Wsi Markowa pan przewodnik Wojciech Gosztyła przybliżył historię wsi. Jak powiedział – „to był czas rozwoju, czas wytężonej pracy sąsiedzkiej. W duchu miłości i poszanowania założyli rodzinę, w której pracowali wspólnie troszcząc się o swoje dzieci.” W jednym z pomieszczeń Skansenu zobaczyliśmy fotografie Józefa. Na terenie Skansenu uwieczniły szczęście rodzin w „pracy na rzecz wzrostu gospodarczego i kulturalnego. W tym czasie Ulmowie wzrastali w służbie Bogu, Ojczyźnie, rodzinie i bliźnim”.
Na terenie Skansenu znajduje się Chałupa Szylarów – niemy świadek dokumentujący historię Markowej. „Chałupa Szylarów stanowi nie tylko relikt dawnej architektury, ale także okupacyjną opowieść. Na strychu udzielali schronienia siedmioosobowej żydowskiej rodzinie Weltzów… na kartach historii markowskiej wsi obraz okupacji niemieckiej opisany heroicznymi czynami Ulmów i ich dzieci oraz działaniami innych rodzin, dzięki którym okres Holocaustu przeżyło w Markowej 21 Żydów”.
Następie udaliśmy się do Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a na placu muzealnym zobaczyliśmy pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu oraz tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom na Podkarpaciu.
W ramach przerwy udaliśmy się do miejscowej masarni z tradycyjnymi wędlinami „Fołta”, gdzie mogliśmy zdegustować i zakupić bardzo dobre wyroby na ognisko.
Potem zwiedzanie Łańcuta meleksem z miejscowym przewodnikiem przyczyniła się do poznania odrobiny historii tej miejscowości oraz zachęciła do zorganizowania kolejnej wyprawy, by poznać dokładnie to miejsce.
Na zakończenie udaliśmy się do Ulicza, gdzie pan Przewodnik Wojciech Gosztyła zorganizował grilla dla wszystkich uczestników w krajobrazowym, urokliwym, pięknym miejscu naszych okolic, tzw. „Winnicy Szlacheckiej”.
Dziękuję wszystkim, którzy udali się na pielgrzymkę. Szczególne podziękowania kieruję naszemu przewodnikowi panu Wojciechowi Gosztyła, kierowcy Julianowi Daszykowi oraz Wszystkim, którzy przyczynili się do Szkolnej Pielgrzymki z Kołem Gospodyń Wiejskich z Zahutynia.
Organizator Pielgrzymki Szkolnej SP Zahutyń 2023
Proboszcz i Katecheta o. Karol Bucholc OMI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 13 = 21