KOLEJNY ARGUMENT ZA “NIE “DLA SANOKA

SANOK. To już pewne! Będą podwyżki opłat za śmieci.

Od marca 29 złotych od osoby

Podjęta dziś uchwała wchodzi w życie 1 marca 2021 roku. Od tego dnia mieszkańcy Sanoka zapłacą za odbiór i zagospodarowanie segregowanych śmieci stawkę 29 zł od osoby. To wzrost o 6 złotych względem poprzedniej stawki obowiązującej w 2020 roku. Oznacza to, że dla przykładu czteroosobowa rodzina zamieszkująca Sanok zapłaci miesięcznie 116 złotych za śmieci. Rocznie daje to kwotę 1392 złotych.

Od 1 stycznia ubiegłego roku, każdy mieszkaniec ma obowiązek segregowania odpadów. Jeśli jednak ktoś nie wypełni tego obowiązku, to po dzisiejszym uchwaleniu nowych przepisów, będzie musiał liczyć się z opłatą w wysokości 58 zł. To wzrost o 12 zł względem poprzedniej stawki.

Obniżyć opłaty można poprzez kompostowanie bioodpadów. Dotyczy to właścicieli budynków jednorodzinnych. Zwolnienie wynosi 2 zł dla każdego mieszkańca takiej nieruchomości. Wcześniej zwolnienie z tego tytułu wynosiło 5,5 zł. Dodatkowo, uchwała zakłada obniżkę opłaty o 1 zł dla każdego członka rodziny wielodzietnej posiadającej Kartę Dużej Rodziny. Wcześniej wynosiła ona 11,50 zł.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały nastąpił wzrost kosztów niektórych składowych systemu gospodarowania odpadami. Ogólnie szacowany jest na 20%. Dlatego też, konieczna była zmiana dotychczasowej stawki dla mieszkańców.

– Średni miesięczny koszt funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na nieruchomościach zamieszkałych, położonych na terenie Gminy Miasta Sanoka w 2020 r. wynosił 724.000,00 zł, zaś w roku 2021 koszt ten wyniesie miesięcznie ok. 854.000,00 zł , co daje wzrost o 20% – czytamy w dokumencie argumentującym propozycję podniesienia opłat przez miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 6 = 1